ul. 1 Sierpnia 36 B, 02-134 Warszawa

AKTUALIZACJA: Relacja z Dnia Otwartego: https://maz.piib.org.pl/aktualnoci/1715-dzien-otwarty-inzynierow-budownictwa-relacja

 


Dzień Otwarty Inżynierów Budownictwa został zorganizowany w dniu  10 października 2023r. Bezpłatne konsultacje dla wszystkich zainteresowanych osób były przeprowadzone w godzinach 14-18, równolegle w 63 punktach województwa mazowieckiego. Inicjatorem i organizatorem akcji na Mazowszu jest Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

Każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu doświadcza problemów z zakresu szeroko pojętego budownictwa. Niezależnie od tego czy dotyczy to prawa budowlanego czy zagadnień związanych z pracami wykonawczymi mogą pojawić się pytania lub wątpliwości, z którymi trudno sobie poradzić samodzielnie bez specjalistycznej wiedzy.  Naprzeciw takim sytuacjom wychodzi Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa, która  zrzesza inżynierów budownictwa o różnych specjalnościach i ze zróżnicowanym doświadczeniem. Eksperci Izby podczas Dnia Otwartego nieodpłatnie udzielają informacji z zakresu prawa budowalnego, dotyczących budowy i remontu jak również wyjaśnią zawiłości tego procesu.

Do udziału w konsultacjach podczas Dnia Otwartego zapraszamy wszystkich,  którzy planują zakup działki, budowę domu lub remont mieszkania, właścicieli nieruchomości oraz przedstawicieli wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wszyscy oni będą mieli okazję porozmawiać z inżynierami budownictwa na tematy związane z budową, czy też remontem obiektów budowlanych. Odpowiemy na pytania dotyczące zakupu działki, procedur prawnych w dynamicznie zmieniającej się sytuacji legislacyjnej. Dzień otwarty jest również doskonałym czasem na omówienie zasad wyboru kierownika budowy, właściwości dostępnych na rynku materiałów budowlanych oraz zapoznanie się z  aktualnie stosowanymi na budowie technologiami.

Jak podkreśla Przewodniczący Rady MOIIB - Roman Lulis: „To już trzeci raz, kiedy w ramach organizowanego Dnia Otwartego eksperci zrzeszeni w Mazowieckiej Izbie udzielają wsparcia wszystkim zainteresowanym prawidłową realizacją procesu inwestycyjnego. Z uwagi na pojawienie się nowych możliwości finansowania indywidualnych inwestycji, takich chociażby jak rządowy projekt „Bezpieczny kredyt 2 procent” zwiększyła się liczba osób zainteresowanych realizacją robót budowlanych., jednak pieniądze to nie wszystko. Realizacja procesu inwestycyjnego niesie ze sobą wiele zagrożeń dla osób, które nie mają wiedzy i doświadczenia w tym zakresie. Dlatego też od kilku lat wspieramy indywidualnych inwestorów wyjaśniając podczas Dni Otwartych procedury prawne związane z budową własnego domu, remontem mieszkania, wyborem odpowiednich rozwiązań technologicznych. Niebagatelne znaczenie dla większości osób planujących prace budowlane ma optymalne oszacowanie kosztów. Podczas Dni Otwartych Inżynierowie podpowiadają  jak budować ekonomicznie, bezpiecznie i trwale”.

 

Wokół nas nieustannie powstają nowe obiekty o różnym stopniu skompilowania. Inżynierowie budownictwa chcą nie tylko ułatwić Polakom podjęcie kluczowych decyzji, ale także pomóc im uniknąć błędów, które mogą się pojawić podczas takich inwestycji.

 

„Średni czas trwania budowy domu jednorodzinnego wynosi ok. 48 miesięcy. By zrealizować tego typu inwestycję, trzeba załatwić liczne formalności i podjąć wiele decyzji, które z pewnością będą miały wpływ na kolejne dziesiątki lat życia w tym budynku, czyli jego eksploatację. Zdrowie, bezpieczeństwo i komfort mieszkańców domu zależą zatem od ich wyborów na tym początkowym etapie, ale również od regularnych, wykonywanych przez fachowców, kontroli stanu obiektu i jego instalacji” – podkreśla jeden z koordynatorów akcji Mazowsza - Radosław Sekunda, rzeczoznawca budowlany, członek Krajowej Rady Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa.

 

„Na podstawie doświadczeń wynikających z organizacji poprzednich edycji Dni Otwartych wiemy, że podczas konsultacji pojawiają się pytania dotyczące indywidualnych, często nietypowych zagadnień z jakimi przychodzi się zmierzyć inwestorom. Dlatego też wzorem lat ubiegłych w spotkaniach podczas Dnia Otwartego uczestniczyć będą doświadczeni i kompetentni w wielu różnych specjalnościach członkowie Mazowieckiej Izby Inżynierów Budownictwa. Inżynierowie będą wspierać w rozwiązywaniu problemów napotykanych w trakcie realizacji robót budowlanych, związanych z rodzajami materiałów dostępnych na rynku, czy też możliwościami obniżenia kosztów inwestycji przy zachowaniu jej optymalnych parametrów. Spotkanie z ekspertami jest również sposobnością do nawiązania kontaktów ze specjalistami, którzy mogą pomóc w rozwiązaniu problemów jakie mogą i zapewne pojawią się w trakcie planowanych inwestycji.” Zachęcam do obecności 10 października w naszych punktach konsultacyjnych” - zaprasza drugi z koordynatorów akcji MOIIB - Wojciech Górski Członek Okręgowej Rady MOIIB, koordynator akcji.

 

 

 

Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej wydarzenia:

na profilu Facebook MOIIB: https://www.facebook.com/MazowieckaOIIB oraz na plakatach informacyjnych.

Mapa punktów -> https://www.piib.org.pl/dzieninzyniera

Klauzula informacyjna dokumentacji fotograficznej Dnia Otwartego:  https://maz.piib.org.pl/aktualnoci/1704-rodo-dzien