Zbudujmy lepszą inżynierię przyszłości.
4 marca - Światowy Dzień Inżyniera.
Technika jest najważniejszym impulsem rozwoju cywilizacyjnego, który zawdzięczamy inżynierom. Bez ich wynalazków i technologii nie istnieje praktycznie żadna branża, ani dziedzina. Wszyscy korzystamy z ich dorobku w każdym aspekcie naszego życia od najdrobniejszych, po najbardziej skomplikowane rozwiązania. Twórcy techniki obdarzeni wyobraźnią i kreatywnością zmieniają oblicze świata i decydują o niewiarygodnym wręcz postępie technologicznym. Okazją do przypomnienia ich dokonań jest obchodzony corocznie od 4 marca 2020 roku Światowy Dzień Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju (World Engineering Day for Sustainable Development).
Na Światowym Kongresie Inżynierów (WEC - World Engineers Convention) w Melbourne w 2019 r., który zgromadził tysiące uczestników, Światowa Federacja Organizacji Inżynierskich (WFEO - World Federation of Engineering Organizations) oraz UNESCO (United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization) wyszły z inicjatywą ustanowienia międzynarodowego Dnia Inżyniera, jako wyjątkowego święta, które ma podkreślać rolę twórców techniki i znaczenia ich pracy dla społeczeństwa.
WFEO otrzymało wsparcie od największych międzynarodowych i krajowych instytucji, w tym od FSNT-NOT oraz uczelni, reprezentujących 23 miliony inżynierów na całym świecie. Federacja Stowarzyszeń Naukowo Technicznych -NOT poparła inicjatywę WFEO i włączyła się czynnie w obchody Światowego Dnia Inżynierii Zrównoważonego Rozwoju.
Organizatorem pierwszych, ogólnopolskich obchodów 4 marca 2020 r. była Politechnika Poznańska i FSNT-NOT. Odbyły się pod hasłem „Zrównoważony rozwój” i były poświęcone perspektywom sztucznej inteligencji oraz przypomnieniu wkładu polskich inżynierów w rozwój światowej cywilizacji.
Organizatorami drugich obchodów Światowego Dnia Inżynierii pod hasłem „Zdrowa planeta” była Politechnika Śląska i FSNT-NOT. Ze względu na pandemie COVID-19 odbyły się one w formule online. Poświęcone były wyzwaniom stojącym przed zawodem inżyniera wobec problemów klimatycznych i pandemicznych.
Tegoroczne obchody organizowane przy współudziale Politechniki Warszawskiej pod hasłem „Zbudujmy lepszą inżynierię przyszłości”, odbędą się 4 marca również w formule on-line, ze względu na utrzymującą się pandemię. Jeśli sytuacja na to pozwoli to możliwa jest także formuła hybrydowa. W programie rocznicowego wydarzenia przewidziano wiele interesujących wystąpień podkreślających wkład inżynierów w rozwój nauki, medycyny, technologii i gospodarki. Wystąpienie inauguracyjne prof. dr hab. inż. Mariusza Malinowskiego, prorektora ds. nauki Politechniki Warszawskiej poświęcone będzie nowym technologiom w energetyce jako odpowiedź na wyzwania Europejskiego Zielonego Ładu. Wśród ważnych zagadnień nie zabraknie też problematyki dotyczącej wykorzystania przełomowych rozwiązań w diagnostyce i leczeniu pacjentów z wadami słuchu, rozwoju digitalizacji a także perspektyw kształcenia inżynierów dla przyszłości. Przewidziane jest również wystąpienie przedstawicieli Koła Naukowego Energetyków Politechniki Warszawskiej.