There was a problem loading image 'images/stories/130131Rozdanie/284.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/130131Rozdanie/284.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/130131Rozdanie/288.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/130131Rozdanie/288.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/130131Rozdanie/316.jpg'
There was a problem loading image 'images/stories/130131Rozdanie/316.jpg'
„Jesteście najcenniejszym naszym kapitałem”
Tę chwilę na pewno zapamiętają na całe życie. Kolejna grupa 258 młodych inżynierów z terenu woj. mazowieckiego, pomyślnie przeszła sprawdzian wiedzy w sesji jesiennej i w dniach 28 i 31 stycznia oraz 4 lutego otrzymała dyplomy potwierdzające ich uprawnienia do wykonywania samodzielnej pracy na budowie.
- W uroczystościach ślubowania oraz wręczania uprawnień wzięli udział wicepremier i minister gospodarki - Janusz Piechociński, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego Jaromir Grabowski – Honorowy Prezes PIIB prof. Zbigniew Grabowski prezes PIIB Andrzej Dobrucki, członkowie Prezydium Rady i Komisji Kwalifikacyjnej MOIIB.
Świeżo nominowanych witał Mieczysław Grodzki, przewodniczący Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa Informował o celu przyznawania uprawnień i potrzebie dbałości o prestiż zawodu zaufania publicznego, którym jest inżynier budownictwa. Mówił o dostępie za pośrednictwem Internetu do 5,5 tys. norm technicznych i o e-learningu, rozwijanym w ostatnim okresie. Mówił o korzyściach z przynależności do Izby: o prowadzonych szkoleniach, podwyższaniu kwalifikacji, o prawie członków do korzystania - w ramach opłaconej składki - ze szkoleń i czasopism technicznych. Przestrzegł przed lekceważeniem przepisów Prawa budowlanego i zaniedbywania obowiązków inżynierskich. Poinformował, że w czasie dyżurów poszczególnych przewodniczących organów czy Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej można skorzystać z konsultacji i porad fachowców, zanim podejmą jakąś trudną decyzje.
„Aby widzieć dystans do najdalej posuniętych w rozwoju i technologii systemów budowlanych – mówił - trzeba śledzić to, co się dzieje w Europie i na świecie. To doświadczenie pozwoli Wam na wykonywanie zadań, wykorzystujących nowe materiały i technologie.
Wicepremier Janusz Piechociński pogratulował młodzieży pomyślnie zdanych egzaminów.
- Mamy koniunkturę w budownictwie - stwierdził – mimo pewnego osłabienia dynamiki. Pieniądze, jakie otrzymamy w ramach nowej perspektywy unijnej, pobudzą program budownictwa. Dziś znajdujemy się na wysokim 3-4 miejscu wśród krajów, gdzie są lokowane bezpośrednie inwestycje zagraniczne. - Mam nadzieję, że swoje nadzieje oraz pasje zwiążecie z pracą w budownictwie. Trwa teraz debata w sprawie otwarcia zawodów zaufania publicznego, a takim jest wasz zawód. Zapewne weźmiecie w niej udział. Jesteście najcenniejszym naszym kapitałem. Reprezentujecie najlepsze polskie uczelnie – to szansa dla was i dla kraju.
- Pamiętajcie – mówił dalej - że nic nie jest dane na zawsze. Bo następuje schładzanie gospodarki i w kraju rynek inwestycyjny okresowo ogranicza się. Polska jest otwartym krajem. O nasz rynek biją się już firmy zachodzie i azjatyckie. Musicie sprostać tej konkurencji, a także wraz z naszymi firmami walczyć o rynki zagraniczne w Kazachstanie, na wschodzie. Dlatego trzeba poszerzać swoją wiedzę, zwłaszcza o języki obce - szczególnie o rosyjski i angielski.
Na koniec wyraził nadzieję, że po nienajlepszych wynikach IV kwartału, w pierwszym półroczu 2013 roku, dynamika budownictwa poprawi się.
Wicepremier zapowiedział zwiększenie zachęt dla przedsiębiorstw w zakresie inwestowania. Zachęcał też młodych do współpracy z resortem gospodarki i jego agendami. Przekazał młodym życzenia od premiera Donalda Tuska.
Wyraził oczekiwanie, że Izba wystąpi z wnioskiem o środki unijne na realizację nowych projektów szkoleniowych, które podniosą konkurencyjność inżynierów budownictwa.
Z kolei prezes Andrzej Dobrucki zwrócił uwagę, że w rocie ślubowania jest mowa o przestrzeganiu etyki zawodowej i dbałość o wykonywanie zadania. Co roku w budownictwie ginie 110-120 osób, mam nadzieję - mówił - że wy zmienicie te smutne statystyki.
Poinformował, że w ub.r. uprawnienia do wykonywania samodzielnej pracy na budowie uzyskało 4.921 specjalistów. Zasilają oni już firmy budowlane, biura projektowe urzędy. W sumie – dodał – w całym kraju mamy ponad 115 tys. inżynierów budownictwa różnych specjalności z uprawnienia do wykonywania samodzielnej pracy.
Inżynier to bardzo zobowiązujący zawód zaufania publicznego i ceńcie to. Ceńcie pracę i umiejętności, bo to szansa na dobre życie. Przestrzegajcie prawa. Zanim zrobicie coś, co narusza prawo na budowie, zastanówcie się, nie ulegajcie inwestorom i bądźcie „nieprzemakalni”. Ceńcie pracę i umiejętności, bo to szansa na dobre życie.
Prezes życzył wszystkim szczęścia inżynierskiego.
Z równie ciepłymi słowami do świeżo promowanych inżynierów zwrócił się Jaromir Grabowski, Wojewódzki Mazowiecki Inspektor Nadzoru Budowlanego. I on apelował o odpowiedzialne wykonywanie pracy na budowie, bowiem skutkiem jej braku jest narażanie ludzkiego zdrowia oraz szkody materialne. Apelował, aby traktowali nadzór budowlany nie jako zło konieczne, ale jako sojuszników. „Perswadujcie inwestorom – stwierdzał - że pewnych rzeczy na budowie nie można zrobić, bo nadzór tego nie przepuści. Lepiej zrobić projekt zamienny, bo inaczej będą kłopoty. A nade wszystko pilnować procedur realizacyjnych ”.
Jako dowód na lekceważenie tych wszystkich zasad, wskazał nieprawidłowości związane z budową pasa startowego na lotnisku w Modlinie. Sprawcy zapewne poniosą tego konsekwencje. „Apeluję – mówił – o głęboki szacunek do dokumentu, który dziś otrzymujecie”.
Zachęcał młodzież inżynierską do współdziałania z nadzorem, uczestniczenia w procesie doskonalenia zawodowego prowadzonego przez MOIIB.
Rezultaty ostatniej sesji zaprezentował Krzysztof Latoszek, przewodniczący Komisji Kwalifikacyjnej. Informował, że podczas jesiennej tury kwalifikacyjnej, do MOIIB wpłynęło 298 wniosków o nadanie uprawnień budowlanych. Egzamin ostatecznie zaliczyło 258 osób, co oznacza, że stanowili oni 90,5 proc. wszystkich zdających. Taka też liczba inżynierów uzyskała uprawnienia budowlane. Jest wśród nich: 127 inżynierów w specjalności konstrukcyjno-budowlanej,70 - w specjalności instalacyjno-sanitarnej,22 - w specjalności instalacyjno-elektrycznej,13 - w drogowej, 18 - w mostowej, 5 - w kolejowej i 3 - w specjalności architektonicznej. W roku 2012 MOIIB, przyznała uprawnienia 597 inżynierom.
Następnie świeżo upieczeni specjaliści złożyli ślubowanie. Lampki szampana i życzenia dla świeżo upieczonych specjalistów, nadały spotkaniu uroczysty charakter. Następnie Janusz Piechociński wręczył młodym uprawnienia do wykonywania samodzielnych zadań na budowach.
- Mam nadzieję, że swoje nadzieje oraz pasje życiowe zwiążecie z pracą w budownictwie – stwierdził. W rozmowie z młodymi fachowcami pytał o studia, o zainteresowania, plany życiowe i o miejsce pracy. Żartując zapowiadał, że odwiedzi ich na budowie.
Młodzież z ogromną sympatią słuchała tych zapowiedzi i obiecywała premierowi, że dochowa złożonych przyrzeczeń.