Kolejny raz Członkowie Mazowieckiej Izby gościli na budowie VARSO TOWER. Kiedy 19 września 2018 roku, mogliśmy obserwować ostatni etap zbrojenia płyty fundamentowej, która w najgrubszym miejscu płyta osiągnęła 3,6m i posiada 28 warstw siatki zbrojeniowej średnicy fi 32 mm. Słyszeliśmy wtedy o słupach zbrojonych prętami gwintowanymi (SAS) grubości 57,5 mm, łączonymi za pomocą łączników kontaktowych TR.
Przedstawiciel HB Reavis, Jakub Kocięta opowiedział wtedy o stosowanej tam technologii ścian szczelinowych, metodzie podstropowej robót żelbetowych, zabezpieczeniu wykopu, kolizjach, systemie logistycznym budowy.
5 grudnia 2020 znów wracamy na budowę VARSO, który sięga już powyżej 30. kondygnacji. Docelowo będzie ich 53, a wysokość 310 metrów pozwoli mówić o nim – najwyższy budynek w Polsce i w całej Unii Europejskiej!
Oprócz wieży, w skład Varso Place wejdą jeszcze dwa budynki o wysokości 90 i 81 metrów. Obecnie kończone są już na nich fasady, dachy oraz instalacje, a wnętrza są w trakcie aranżowania i wykańczania. W jednym z nich ulokuje się pierwszy w Polsce hotel czterogwiazdkowej sieci NYX, a także klub fitness Zdrofit oraz przychodnia PZU Zdrowie. Powierzchnię drugiego budynku zajmą m.in. Bank Gospodarstwa Krajowego, Nvidia, Workday oraz kampus naukowo-technologiczny Cambridge Innovation Center. Liczne restauracje, kawiarnie i punkty usługowe znajdą się w pasażu łączącym wszystkie trzy budynki na poziomie parteru. Cały kompleks Varso Place będzie połączony z Dworcem Centralnym bezpośrednim przejściem podziemnym.
Finał prac na wieży nastąpi w czwartym kwartale 2021 roku, dwa niższe budynki będą natomiast gotowe wiosną przyszłego roku.
Ciekawym faktem związanym z tą budową było wydobycie z jej terenu 60-tonowego głazu narzutowego przyciągniętego tu przez lodowiec. Jego wiek szacowany jest na 1,5 mld lat. Głaz został wydobyty z głębokości ok. 10 metrów za pomocą specjalnego dźwigu i przetransportowany w okolice Biblioteki Narodowej, na Polu Mokotowskim.
Warto też wspomnieć, że nazwa Varso Place pochodzi od łacińskiej nazwy Varsovia.
Postaramy się tu jeszcze wrócić przed końcem budowy, aby obserwować jak wieżowiec przybiera swoje docelowe kształty.
Będzie to z pewnością imponująca wizytówka Warszawy.
Nasza fotorelacja: