ul. 1 Sierpnia 36 B, 02-134 Warszawa

Czytaj więcej...KONSTRUKCJE ŻELBETOWE to najbardziej rozpoznawalna seria książek w środowisku budowlanym, rozwijana w kolejnych wydaniach od 34 lat. Jest to znakomity podręcznik dla studentów, a także niezastąpione źródło informacji i praktycznych wskazówek dla inżynierów. Na rynku właśnie ukazał się ostatni, długo wyczekiwany tom 6.

W tomie 6. Autor zaprezentował na wstępie zasady kształtowania, obliczania i konstruowania konstrukcji halowych. Zagadnienia odniesiono zarówno do konstrukcji monolitycznych, jak i prefabrykowanych, wskazując na elementy wspomagania komputerowego w procesie projektowania. W dalszej części tomu przedstawił zasady zabezpieczania konstrukcji przed katastrofą postępującą. W ostatnich rozdziałach bardzo szeroko omówił przegląd rozwiązań konstrukcyjnych stosowanych (od lat 50. ubiegłego wieku) w polskich systemach budownictwa ścianowego i szkieletowego – zarówno monolitycznych, jak i prefabrykowanych. Najnowszy tom zawiera ponad 1200 rysunków i fotografii oraz ponad 1000 stron tekstu.

Tu kupisz książkę z rabatem:  https://ksiegarnia.pwn.pl/Konstrukcje-zelbetowe-wedlug-eurokodu-2-i-norm-zwiazanych-T.-6.,763206894,p.html

Prof. Włodzimierz Starosolski wystąpi na konferencji KONSTRUKCJE BUDOWLANE 2019!

22 listopada w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się VI edycja ogólnopolskiej konferencji Konstrukcje Budowlane, na której wystąpi prof. Włodzimierz Starosolski. W swojej prezentacji przedstawi prawidłową metodologie projektowania konstrukcji żelbetowych z uwzględnieniem występujących zagrożeń jego trwałości. Omówi: zagrożenia i zalecaną z tego tytułu ingerencję w kształt ustroju. Głównie skupi się na zasadach prowadzenia wieńców i stężeń oraz innych zbrojeń integrujących konstrukcję. Uwzględni te zagadnienia zarówno w stosunku do konstrukcji szkieletowych (w tym w płytowo słupowych) jak i konstrukcji ścianowych.

Więcej szczegółów na stronie wydarzenia: https://www.instytutpwn.pl/konferencja/konstrukcje/

Czytaj więcej...5 września odbyło się kolejne spotkanie, którego celem była dyskusja o tym jak skutecznie usprawnić proces inwestycyjny w budownictwie tym razem w Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. C. Norwida w Wyszkowie

W pierwszej części Burmistrz Wyszkowa Grzegorz Nowosielski oraz Starosta Powiatu Wyszkowskiego Jerzy Żukowski przedstawili inwestycje regionu, a Przewodniczący MOIIB Roman Lulis zaprezentował działania samorządu zawodowego inżynierów i zaprosił do współpracy.
Wstępem do dyskusji było wystąpienie jakie wygłosił Zastępca Sekretarza PIIB dr inż. Tomasz Piotrowski, zatytułowane „Zmiany w prawie budowlanym – postulaty architektów i inżynierów budownictwa”. Zaprezentował on najważniejsze punkty procedowanej nowelizacji prawa budowlanego, która jednak jak donosi GazetaPrawna.pl ma małe szanse na przyjęcie w tej kadencji sejmu. Zawiera jednak, zdaniem inżynierów budownictwa bardzo niekorzystne rozwiązanie trójpodziału projektu budowlanego na:

- projekt zagospodarowania działki lub terenu (usytuowanie, układ komunikacyjny, informacja o obszarze oddziaływania obiektu)

- projekt architektoniczno-budowlanego (układ przestrzenny, projektowane rozwiązania techniczne i materiałowe)

- projekt techniczny (opis konstrukcji, instalacji, charakterystyka energetyczna)

Co istotne projekt techniczny nie będzie wymagany na etapie uzyskiwania pozwolenia na budowę ale będzie trzeba złożyć w urzędzie dopiero razem z wnioskiem o udzielenie pozwolenia na użytkowanie lub zgłoszeniem zakończenia robót.

Prelegent przypomniał, że inicjatorem tej zmiany jest prof. Bolesław Stelmach – dyrektor Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki (NIAiU), który mimo braku kompetencji NIAiU dotyczących legislacji przygotowałem w instytucie wniosek do Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, żeby zredukować zakres projektu budowlanego wymaganego do pozwolenia na budowę tylko do zagospodarowania terenu i architektury. Tomasz Piotrowski szczegółowo omówił wszystkie negatywne konsekwencje takiej zmiany podsumowując, że przyspieszy się tylko moment uzyskania pozwolenia na budowę, ale cały proces inwestycyjny obejmujący zarówno projektowanie jak i realizację będzie droższy i dłuższy.
Czytaj więcej...W dalszej części przedstawiciel BGK opowiedziało produktach tej instytucji, które stanowią realizację programów rządowych. Po przerwie Naczelnik Wydziału Architektury mgr inż. Sebastian Falba przedstawił proces wydawania pozwoleń na budowę w jego jednostce, a także wskazał, najczęstsze błędy merytoryczne. Ich analiza wskazuje, że opisany wcześniej trójpodział projektu budowlanego nie będzie miał żadnego wpływu na ich wyeliminowanie.
Organizatorzy Powiat Wyszkowski, Gmina Wyszków, Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego, Mazowiecka Okręgowa Izba Inżynierów Budownictwa.

 

   

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Czytaj więcej...

Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa O/W
Polskie Zrzeszenie Inżynierów i Techników Sanitarnych O/W
Stowarzyszenie Elektryków Polskich O/W

zapraszają na KURS - JESIEŃ 2019 - przygotowujący

do EGZAMINU NA UPRAWNIENIA BUDOWLANE

prowadzony przez wybitnych specjalistów - rzeczoznawców budowlanych, wykładowców wyższych uczelni m.in. Politechniki Warszawskiej

I Termin: 12, 13, 18, 19, 20 października 2019 r.
II Termin: 26, 27 października i 8, 9, 10 listopada 2019 r.
Dodatkowo jeden dzień w terminie 16 lub 17 listopada 2019 r. - na zajęcia w grupach specjalnościowych.

 

  Tematyka kursu:

-  Prawo budowlane
-  Certyfikacja, aprobaty, dopuszczenie do obrotu, normy
-  Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie
-  Użytkowanie budynków. Samodzielne funkcje techniczne w budownictwie
-  Dozór techniczny. Pozwolenia na budowę. Rozbiórki. Prawo geodezyjne
-  Kodeks Postępowania Administracyjnego, Kodeks Cywilny
-  Ustawa o samorządach zawodowych
-  BHP. Przepisy Ppoż. Konstrukcje budowlane
-  Przepisy dot. instalacji elektrycznych i telekomunikacyjnych
-  Przepisy dot. instalacji gazowych
-  Sieci, instalacje i urządzenia wodno-kanalizacyjne i ochrona środowiska
-  Ciepłownictwo, ogrzewnictwo, wentylacja i klimatyzacja
-  Drogi i mosty

Zajęcia odbywać się będą w siedzibie MOIIB przy ul. 1 Sierpnia 36B w Warszawie.

Koszt kursu - 1450 zł +VAT 23%  (razem 1783,5 zł)

Cena obejmuje: materiały szkoleniowe, przykładowe pytania testowe, akty prawne, catering (obiad, kawa, herbata, ciastka).


Formularz zgłoszeniowy w formacie .pdf

SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE NA STRONIE: www.pzitb.com.pl

ORAZ POD TELEFONEM: 22 827-75-73,
OW PZITB ul. Czackiego 3/5, Warszawa

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.